Kategorie
Kupno - sprzedaż

Fotografia motoryzacyjna – zdjęcia auta do ogłoszenia

Jak zrobić zdjęcia samochodu, żeby się sprzedało?

Przygotowując samochód do sprzedaży warto zadbać o dobre fotografie naszego pojazdu. Starannie wykonane zdjęcia, ukazujące pełny obraz auta wpłyną na większe zainteresowanie klientów naszym pojazdem, a także spowodują wzrost zaufania do sprzedającego.

Przygotowanie pojazdu

Codzienna eksploatacja samochodu wpływa na stan naszego pojazdu. Na karoserii pojawiają się zabrudzenia plamy, rysy, a wewnątrz panuje bałagan, walają się niepotrzebne przedmioty, zajmują skrytki, półki, bagażnik.

Trzeba pamiętać, że auto na fotografiach musi wyglądać jak najlepiej, dlatego przed wykonaniem zdjęć powinniśmy zadbać o:

  • porządne umycie karoserii
  • usunięcie ubytków, nawoskowanie, jeśli zajdzie potrzeba to wypolerowanie lakieru
  • wyczyszczenie szyb
  • dokładne umycie kół
  • uporządkowanie oraz wyczyszczenie wnętrza pojazdu

Zdjęcia do ogłoszenia

Dobrze wykonane zdjęcia to podstawa ogłoszenia. Zdecydowana większość osób najpierw przegląda zdjęcia, a dopiero później na ich podstawie wybiera i wczytuje wybrane ogłoszenia. Tutaj warto pamiętać, że zdjęcia nie muszą wygląd jak żywcem wyjęta z magazynów motoryzacyjnych. Fotografia motoryzacyjna to zdjęcia, które muszą być dobrej jakości i przedstawiać rzetelny obraz sprzedawanego pojazdu, ukazanie pełni jego walorów jak również nie ukrywanie mankamentów.

Fotografia motoryzacyjna - zdjęcia samochodów do ogłoszeń

Zdjęcia z zewnątrz

Gdy już wyczyścimy samochód przystępujemy do wybrania odpowiedniego miejsca na wykonanie zdjęć. Zwróćmy uwagę na obiekty znajdujące się w bliskiej odległości np. warsztat samochodowy czy stare zaniedbane auta, których sąsiedztwo może wzbudzać nieufność.

Na zdjęciu to nasz pojazd ma być w centrum uwagi, dlatego otoczenie wokół i za samochodem powinno być puste tak, aby nic nie odciągało od niego zainteresowania. Tutaj najlepszym miejscem będzie pusty parking przed centrum handlowym albo boczna, rzadko uczęszczana droga. Należy również zwrócić uwagę na odbicia niepożądanych przedmiotów na lakierze i wybrać miejsce, w którym będzie można je wykluczyć. Najlepszą porą na sesję zdjęciową jest popołudnie, kiedy jest jeszcze duża ilość światła, ale nie jest ono już tak silne. Podczas robienia zdjęć słońce powinniśmy mieć za plecami.

Jak już wybierzemy odpowiednią scenerię możemy zacząć robić zdjęcia. Podczas wykonywania zdjęć powinno się szukać ujęć, w których nie będzie konieczności używania lampy błyskowej, gdyż jej światło mogło by spowodować pojawienie się niechcianych odbić na lakierze. Zwróćmy także szczególną uwagę na nasze odbicia lub odbicia naszego cienia. Fotografujemy samochód z każdej strony, pod kątem 2/3 (zdjęcia ukazujące jednocześnie przód i bok bądź tył i bok), detale (wnętrze bagażnika, silnik, elementy wyróżniające nasz pojazd np. ciekawe koła).

W celu zwiększenia atrakcyjności zdjęć warto wykonać kilka ciekawych ujęć z wysokości maski. Zmiana kąta patrzenia na pojazd wpłynie na inne, lepsze jego postrzeganie oraz doda zdjęciom dynamiki. Jeśli posiadamy bardziej zaawansowany sprzęt możemy pokusić się o fotografie wykonane z pewnej odległości, obiektywem o dłuższej ogniskowej w wyniku czego otrzymamy ostro zarysowany samochód i rozmyte tło.

Zdjęcia wewnątrz

Podczas fotografowania wnętrza pojazdu musimy pamiętać o dobrym oświetleniu. Nie róbmy zdjęć pod słońce oraz starajmy się nie używać lampy błyskowej. Użycie flesza może spowodować wyblaknięcie kolorów i mogą pojawić się refleksy oraz niechciane cienie. Fotografujemy deskę rozdzielczą – dobrze jest to zrobić z tylnego siedzenia, bo wtedy będzie można uchwycić w kadrze poza całą deską rozdzielczą również fotele, wyposażenie, elementy świadczące o eksploatacji – kierownicę, drążek zmiany biegów. Możliwości obecnych aparatów umożliwiają także nakręcenie filmu. Polecam także skorzystać z tej formy prezentacji, aby dodatkowo zainteresować odwiedzających naszym ogłoszeniem.

Przygotowanie zdjęć do Internetu

Przed dodaniem zdjęć do ogłoszenia przydało by się poświęcić kilka chwil i nieco nad nimi popracować. Z pomocą przychodzi szereg darmowych narzędzi do obróbki zdjęć, które umożliwią nam uatrakcyjnienie fotografii poprzez lekką poprawę kontrastu czy jasności. Trzeba pamiętać o umiejętnym korzystaniu z tego typu programów po to, aby nie wypatrzyć rzeczywistego wyglądu samochodu.

Na koniec pozostało jeszcze przygotowanie rzetelnego i możliwie pełnego opisu. Tak przygotowane ogłoszenie sprawi, że klient prędzej zaciekawi się i obdarzy taką ofertę zaufaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *