Kategorie
Kupno - sprzedaż

Jak sprawdzić, czy samochód nie jest kradziony

Plaga kradzieży samochodów na naszych ulicach z roku na rok maleje jednak wciąż jest to kilkanaście tysięcy sztuk rocznie. Nasuwa się więc pytanie, czy w ogóle jesteśmy w stanie w jakikolwiek sposób ustrzec się przed zakupem takiego pojazdu, a jeśli tak to jak tego dokonać.

Czujność przed zakupem

Niezliczona ilość ogłoszeń w Internecie to dostęp do szerokiego rynku samochodów używanych. Często zdarza się, że naszą uwagę przykuwa atrakcyjna cenowo oferta. Powodów, dla których właściciel oferuje pojazd po zaniżonej cenie może być klika i mogą one dotyczyć znacznego zużycia, dużego przebiegu, kiepskiego stanu technicznego albo niepewnego pochodzenia pojazdu.

Na jakie samochody szczególnie uważać?

Czołowe miejsca rankingów najchętniej kradzionych aut w Polsce zajmują vw golf, passat, audi a4, a6, honda civic, skoda octavia, vw touran, seat leon, audi a3. Czujność należy zachować także kupując samochód sprowadzony z zagranicy, do rejestracji którego niezbędne są przetłumaczone dokumenty, które z kolei mogą być zmanipulowane i nie zgodne z faktycznym stanem. Tak więc decydując się na wymarzone auto podchodźmy z dużą rezerwą do „wątpliwych” ofert i wszelkich okazji.

Staranna weryfikacja historii i dokumentacji pojazdu

Wiele cennych informacji możemy uzyskać wykonując wstępną telefoniczną weryfikację. Warto zapytać o historię samochodu, którym jest właścicielem i jak długo jest w jego posiadaniu, o przeprowadzane naprawy. Po pozytywnej wstępnej weryfikacji i ustaleniu spotkania, na miejscu poprośmy o dokumenty potwierdzające przeprowadzone naprawy, faktury, rachunki, umowę kupna-sprzedaży, książkę serwisową, polisy ubezpieczeniowe, kartę pojazdu. Szczególną uwagę należy poświęcić na sprawdzenie dowodu rejestracyjnego, wpisy na ostatniej stronie powinny być potwierdzone pieczęcią. Właściciel pojazdu powinien także być w posiadaniu zapasowego kompletu oryginalnych kluczyków, karty kodowej. Sprawdźmy stan materiałów wokół stacyjki, zamków w drzwiach, klapie bagażnika, które w pojeździe używanym powinny nosić oznaki eksploatacji (rysy, przetarcia).

Potwierdzenie stanu faktycznego

Odszukajmy na podwoziu samochodu nr VIN. Składa się z 17 cyfr oraz liter i jest unikalny dla każdego pojazdu. Sprawdźmy także dokładnie sam numer, czy nie nosi śladów ingerencji, stan elementów wokół, który mogłyby świadczyć, że pochodzą z innego auta. Znając VIN udajemy się danym pojazdem na posterunek policji, w którym uzyskamy informację, czy nie figuruje w systemie jako samochód kradziony. Należy zaznaczyć, że nie uzyskamy takiej informacji telefonicznie. Z kolei w przypadku samochodów sprowadzonych informację czy auto widnieje w bazie pojazdów skradzionych uzyskamy dzwoniąc na policję kraju jego pochodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *