Kategorie
Serwis - eksploatacja

Jakie żarówki samochodowe wybrać

Jazda samochodem obliguje kierowców do używania świateł całą dobę. Jednak dopiero po zmroku będąc we własnym aucie można ocenić ich możliwości. Na rynku dostępne są żarówki standardowe, generujące większą ilość światła oraz imitujące efekt świateł ksenonowych.

Czym się kierować przy wyborze żarówek

W samochodach popularnych wciąż najczęściej montuje się żarówki halogenowe – h1, h3, h4, h7. Najprostszym sposobem na sprawdzenie jakiego typu zostały zamontowane w reflektorze jest sprawdzenie w instrukcji obsługi samochodu lub wymontowanie przepalonej żarówki i sprawdzenie jej oznaczenia.

Kupujmy żarówki renomowanych producentów, gdyż zagwarantuje nam to, że taki produkt przeszedł proces homologacji i będzie bezpieczny w użytkowaniu oraz zgodny z przepisami.

Długa żywotność

Niewątpliwie standardowe żarówki jeśli weźmiemy pod uwagę właściwości oświetlenia przez nie drogi nie wyróżniają się niczym szczególnym. Jednak przy zachowaniu niewygórowanych parametrów oświetleniowych ich żywotność będzie długa jednocześnie są one również najtańsze. Dostępne są także żarówki o zwiększonej żywotności.

Więcej światła

Na półkach sklepowych obok standardowych żarówek można spotkać opakowania z informacją o zwiększonej wydajności najczęściej wyrażoną w %. Różnica zauważana jest podczas jazdy nocą na słabo oświetlonych drogach. Wówczas wyraźnie lepiej oświetlona jest droga i pobocze w skrajnych punktach po lewej i prawej stronie oraz na odcięciu światła przed samochodem. Żarówka, która świeci mocniej będzie miała krótszą żywotność. Kompromisem może być wybór żarówki o nieco zwiększonej ilości światła np. +30%, która nie jest jeszcze bardzo wysilona, a już znacząco lepiej oświetli drogę.

Efekt ksenonów

Żarówki z niebieskim filtrem dobrze prezentują się w reflektorze, ale dostarczają mniej światła. Szczególnie jest to odczuwalne nocą na mokrej nawierzchni, gdzie światło jest bardzo słabo widoczne. Co więcej niebieski kolor bański powoduje zwiększenie temperatury pracy żarówki wpływając na obniżenie jej trwałości.

Jakich żarówek unikać

Przede wszystkim tych o zwiększonej mocy, gdyż wypalają gniazda mocowania żarówek w reflektorach oraz mogą spowodować zwarcie w instalacji elektrycznej samochodu, ale przede wszystkim są nie legalne. Podobnie żarówki bez homologacji nie są badane i mogą stanowić zagrożenie w ruchu drogowym oraz przyczynić się do uszkodzenia reflektora w konsekwencji czego konieczna będzie jego wymiana. Żarówka powinna posiadać filtr UV, który uchroni odbłyśnik oraz szkło reflektora przed zmatowieniem.

Kiedy wymienić żarówki

Naturalną reakcją jest wymiana przepalonej żarówki. Czasami jednak nie warto zwlekać z wymianą do momentu jej przepalenia. Jeżdżąc na światłach dzień i noc z czasem następuje stopniowe wypalanie żarówki, co skutkuje widocznym spadkiem ilości generowanego światła.

Wymiana żarówek halogenowych

Podczas wymiany należy pamiętać, żeby nie trzymać żarówki za bańkę ponieważ powoduje to obniżenie jej żywotności. Poza tym żarówki różnią się między sobą geometrią żarnika. Może to skutkować nieprawidłowym rozłożeniem światła na drodze wpływając na pogorszenie widoczności oraz oślepianie innych kierowców. Dlatego po każdej wymianie sugeruje się regulację świateł. Przepalanie jednej żarówki może sugerować, że w niedalekiej przyszłości nastąpi przepalenie drugiej, dlatego powinno wymieniać się je parami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *