Zakup wymarzonego samochodu to chwila, na którą czekamy z niecierpliwością i utęsknieniem. W takiej sytuacji nasze emocje to zły doradca. Szukając samochodu trzeba z dystansem podejść do każdego oglądanego pojazdu i na spokojnie sprawdzić wszystkie ważne punkty, dzięki którym uzyskamy informacje o stanie auta.
Zaczynamy od ustalenia budżetu
Wpływ na cenę zakupu samochodu ma wiele czynników. W pierwszej kolejności będzie to rok produkcji bądź rejestracji, moc silnika, wyposażenie, stan pojazdu, przeszłość wypadkowa. Przed kupnem warto sprawdzić ogłoszenia, na podstawie których określimy jaką gotówką powinniśmy dysponować, aby nabyć wybrany pojazd bądź, jeśli już mamy założony pułap finansowy jakie auto możemy za tę kwotę kupić.
Określając budżet trzeba pamiętać, że z nabyciem samochodu wiążą się dodatkowe koszty do których trzeba zaliczyć przegląd, rejestrację, ubezpieczenie, podatki. W przypadku zakupu pojazdu używanego, aby móc cieszyć się w pełni z jazdy świeżo nabytym samochodem często trzeba liczyć się z kosztami ewentualnych napraw mechanicznych, szczególnie w krajowych warunkach – zawieszenie, a na pewno profilaktycznie warto wymienić podstawowe materiały eksploatacyjne takie jak olej oraz filtry.
W przypadku, kiedy nie dysponujemy gotówką na kupno samochodu warto skorzystać z kredytu samochodowego, który jest jedną z najchętniej wybieranych form finansowania zakupu pojazdu.
Wybór najlepszej oferty
Jeśli już wiemy jakiego auta potrzebujemy, wybierzmy ogłoszenia, które zwróciły naszą uwagę. Przy wyborze ofert lepiej unikać takich, na których widać, że auto zostało specjalnie przygotowane do sprzedaży. Ponadto warto także sprawdzić ogłoszenia z nie zaznaczoną opcją bezwypadkowy. Często uczciwi sprzedawcy nie informują o bezwypadkowej historii samochodu pomimo, że auto mogło mieć niegroźną stłuczkę bez wpływu na jego istotne parametry. W przypadku ofert z informacją o bezwypadkowej eksploatacji pojazdu, stan igła – trzeba zachować szczególną ostrożność gdyż handlarze potrafią dobrze naprawić i przygotować auto do sprzedaży.
Jak już znaleźliśmy interesującą ofertę kolejnym krokiem będzie kontakt ze sprzedającym. Warto się wcześniej przygotować do takiej rozmowy i spisać pytania, na podstawie których będzie można określić trafność oferty.
- rok produkcji
- przebieg
- stan samochodu – co było wymieniane/naprawiane, co wymaga wymiany/naprawy
- czy samochód brał udział w stłuczce lub wypadku
- wyposażenie
Ocena i kontrola ważnych punktów
Postarajmy się poznać powód sprzedaży samochodu. W przypadku jeśli sprzedający nie podaje jednoznacznej przyczyny można spodziewać się, że auto posiada mankamenty. Dobrze jest sprawdzić historię samochodu na podstawie dokumentów napraw pojazdu. Jeśli sprzedający posiada to poprośmy o dowód zakupu oraz sprawdźmy czy jest właścicielem pojazdu. Kolejną istotną kwestią, którą powinniśmy ustalić to stan prawny auta – czy nie został skradziony (informację uzyskamy na policji), czy nie jest zabezpieczeniem kredytu.
Stan samochodu
Niektóre z istotnych cech świadczących o stanie pojazdu takie jak wypadkowość, przebieg, zużycie poszczególnych elementów możemy sprawdzić sami, zatem zwróćmy uwagę na:
- wytarcie kierownicy, dźwigni zmiany biegów, tapicerki (duże zużycie przy niskim wskazaniu licznika może świadczyć o zaniżonym przebiegu)
- szpary pomiędzy poszczególnymi elementami samochodu (nie równe odstępy mogą wskazywać na powypadkową przeszłość samochodu)
- rok produkcji na szybach (rok młodszy od produkcji auta świadczy o jej wymianie)
- odcienie lakieru na poszczególnych elementach (różnice mogą świadczyć o naprawach blacharskich)
- grubość lakieru – miernik lakieru (różnice w grubości powłoki lakierniczej mogą świadczyć o naprawach blacharskich, drobne odpryski na lakierze w samochodzie używanym są normą i oznaczają, że samochód nie był malowany)
- lakier na śrubach, którymi jest przymocowana maska, drzwi, klapa (zdarty świadczy, że te elementy były demontowane)
- kontrola spawów oraz ewentualnych zacieków powstałych w trakcie lakierowania
- zużycie opon (nierównomierne zużycie świadczy o problemach z zawieszeniem)
- umyty silnik (może świadczyć o wyciekach)
- kolor spalin (czarny lub niebieski świadczą o dużym spalaniu oleju co wiąże się z remontem silnika, samochód ze sprawnym silnikiem diesla może zadymić podczas rozruchu jednak nie jest to nic niepokojącego w tego typu jednostce napędowej)
- naklejki serwisowe z informacją o dacie i przebiegu ostatnio wykonanego przeglądu
- zdekodowanie numeru vin w serwisie (dostarczy informacji o historii serwisowej pojazdu)
Jazda próbna
W celu poznania pełni właściwości samochodu, funkcjonowania oraz stanu poszczególnych elementów trzeba odbyć jazdę próbną. W jej trakcie zwróćmy uwagę na:
- silnik powinien zapalić za pierwszym razem
- zimny silnik powinien pracować równo bez drgań
- działanie wszystkich kontrolek na desce rozdzielczej
- ustawienie kierownicy podczas jazdy na wprost
- znoszenie auta podczas gwałtownego hamowania
- biegi powinny wchodzić lekko
- stuki na nierównej nawierzchni
- działanie poszczególnych przełączników, wycieraczek, spryskiwaczy, ogrzewania, klimatyzacji, oświetlenia, centralnego zamka, alarmu
Dodatkowo dobrze jest podjechać na stację diagnostyczną w celu dokładniejszego sprawdzenia i potwierdzenia stanu pojazdu.
W przypadku stwierdzenia usterki nie rezygnujmy z zakupu od razu zwłaszcza, gdy pojazd jest wart uwagi. W takiej sytuacji postarajmy się ustalić koszt części i ich wymiany.
Finalizacja transakcji
Zgodnie z zasadą „przezorny zawsze ubezpieczony” postarajmy się ustalić w sądzie rejonowym, czy na samochodzie nie ciąży zastaw bankowy (może być adnotacja w dowodzie rejestracyjnym chodź nie musi) lub zastaw skarbowy u Naczelnika Urzędu Skarbowego, któremu podlega właściciel oraz na posterunku policji, czy nie widnieje w spisie jako auto skradzione.
Jeśli już zdecydowaliśmy się za zakup danego egzemplarza pokuśmy się jeszcze o utargowanie ceny. Przeważnie sprzedawcy ustalając cenę nieco ja zawyżają, gdyż liczą się z ewentualną próbą zbicia przez kupującego.
Formalności
Po zakupie samochodu będziemy potrzebowali jeszcze szereg dokumentów do rejestracji pojazdu:
- dowód nabycia własności pojazdu (umowa kupna-sprzedaży samochodu), w przypadku kiedy właścicielem jest firma otrzymamy fakturę
- dowód rejestracyjny w przypadku, gdy auto było zarejestrowane
- karta pojazdu, jeśli była wydana
- dowód opłaty ubezpieczenia OC
Po dokonaniu procedury zakupy i skompletowaniu wszystkich dokumentów udajemy się do Urzędu Komunikacyjnego w celu rejestracji samochodu.
Zobacz także: Formalności po zakupie samochodu