Codzienna eksploatacja wpływa na stan użytkowanego pojazdu. Na karoserii pojawiają się zabrudzenia, plamy, rysy, a wewnątrz panuje bałagan, wozimy niepotrzebne przedmioty, które zajmują skrytki, półki, bagażnik.
Decydując się na sprzedaż samochodu używanego warto wykonać kilka podstawowych czynności, dzięki którym nasza oferta zyska na atrakcyjności w oczach klientów.
Nadwozie samochodu
Po kilku latach intensywnej eksploatacji lakier naszego auta nie prezentuje się zachęcająco. Trudne warunki zimą, myjnie automatyczne niekorzystnie wpływają na stan powłoki lakierniczej.
W przypadku młodszych samochodów z reguły wystarczy dobry wosk nabłyszczający lub w nieco gorszych przypadkach pasta lekko ścierna. Nim zaczniemy poprawiać wygląd lakieru zacznijmy od porządnego umycia i spłukania auta, po czym dokładnie wytrzyjmy całą karoserię irchą.
W przypadku starszych aut niezbędnym będzie polerka u lakiernika. Przy pomocy specjalnej pasty szlifierskiej i szlifierki z miękką końcówką sprawi, że lakier nabierze blasku.
Konserwacja plastików
Również plastikowe i gumowe elementy starzeją się i warto je odświeżyć. Dobrze nadają się do tego powszechnie dostępne spreje na bazie silikonu, które skutecznie i trwale nabłyszczą powierzchnię. Użycie takiego środka wiąże się z naniesieniem cienkiej warstwy, którą następnie należy przetrzeć szmatką.
Koła
Często traktowane pobieżnie a przecież to właśnie one nadają autu charakteru zwłaszcza jeśli mają ciekawy wzór felg. Przystępujemy do dokładnego wyczyszczenia wszystkich zakamarków, dalej postępujemy tak jak w przypadku karoserii.
Jeśli chodzi o opony to tutaj warto je także dobrze wyczyścić i nałożyć środek konserwująco-nabłyszczający lub spryskać pianką.
Detale
Zwróćmy uwagę na trudniej dostępne miejsca jak np. wnęki nadkoli, które umykają naszej uwadze a mają wpływ na efekt końcowy.
Drobne mankamenty
Jeśli nasz samochód posiada drobne mankamenty to warto zadbać o ich usunięcie. Z reguły wiąże się to z niewielkimi kosztami, a znacząco podnosi atrakcyjność oferowanego pojazdu. Zwróć uwagę na niesprawne żarówki, bezpieczniki, uzupełnij płyny eksploatacyjne.
Wnętrze
Kilku letnia eksploatacja nie jest obojętna na stan wnętrza auta. W przypadku bardzo zabrudzonej tapicerki lepiej zdecydować się na jej pranie.
Sprzątanie wnętrza zaczynamy od dokładnego odkurzenia tapicerki, wykładzin, tutaj trzeba zwrócić uwagę na trudno dostępne miejsca np. przestrzenie pod i obok foteli
Czyszczenie pozostałych elementów
Przygotowanie plastików zaczynamy od umycia. W zależności od stopnia zabrudzenia możemy użyć płyn do naczyń. W nowszych autach często występujące wyświetlacze na desce rozdzielczej czyścimy przy pomocy pianki antystatycznej. Do oczyszczenia kratek nawiewów wygodnie jest posłużyć się pędzelkiem.
Reflektory, szyby
Na koniec musimy jeszcze sprawdzić reflektory oraz szyby. Przy pomocy płynu usuwamy zacieki i inne tłuste elementy.
Z silnikiem ostrożnie
Jeśli zdecydujemy się na czyszczenie komory to lepiej silnika nie pastować bo taki zabieg wzbudza nieufność u klientów. Najlepiej jak widać na nim codzienną eksploatację.
Zebranie niezbędnych danych do ogłoszenia
Opis nie powinien być za długi, warto przedstawić historię samochodu, co będzie miało wpływ na większą wiarygodność ogłoszenia.
- dobrze jest zacząć od rozpoznania rynku i porównania ofert modeli interesującej nas marki, rocznika, przebiegu, wyposażenia
- dużo zdjęć – w dobie aparatów cyfrowych zrobienie dużej ilości zdjęć nie stanowi kłopotu, dlatego warto przygotować szczegółową dokumentację zdjęciową, zdjęcia każdej ze stron, kół, bagażnika, komory silnika, foteli, deski rozdzielczej, kierownicy, dźwigni zmiany biegów, licznika, wyposażenia, jeśli na lakierze są rysy czy inne uszkodzenia również warto to przedstawić na zdjęciach
- zebranie niezbędnych dokumentów – karta pojazdu, dowód rejestracyjny, polisa ubezpieczeniowa, umowa kupna – sprzedaży
- dokładny opis w którym pojawią się informacje o historii pojazdu, jego stan, co było wymieniane, wady, wypadkowość, wyposażenie, przebieg, którym jesteśmy właścicielem, warto podkreślić cechy szczególne np. limitowana wersja wyposażenia
- cena powinna odzwierciedlać faktyczny stan pojazdu, przy kalkulacji ceny dobrze jest rozpoznać rynek i sprawdzić oferty podobnych modeli, wpływ na wycenę będzie miał wiek, przebieg, wyposażenie, wypadkowość auta.