Kategorie
Kupno - sprzedaż

Zastaw rejestrowy – bankowy, skarbowy na samochodzie

Przed zakupem samochodu dużą uwagę zwracamy na jego wygląd, stan techniczny, wyposażenie. Rzadko jednak zastanawiamy się nad sytuacją prawną danego egzemplarza. Może się zdarzyć, że auto jest objęte zastawem rejestrowym stosowanym przez banki będącym formą zabezpieczenia spłaty kredytu lub zastawem skarbowym.

Zastaw bankowy

Samochód objęty zastawem bankowym w przypadku, gdy właściciel pojazdu nie spłaca kredytu zostanie mu odebrany. Sprawa komplikuje się w momencie, gdy auto zostanie sprzedane. Wówczas obowiązek spłaty kredytu nie wygasa, natomiast bank ma prawo odebrać samochód nowemu właścicielowi.

Sprawdzenie pod kątem stanu prawnego pojazdu

Na początku zacznijmy od najprostszych czynności, a więc sprawdzenia, czy w dowodzie rejestracyjnym nie widnieje stosowny wpis informujący o zastosowaniu zastawu bankowego na samochodzie. Może jednak zdarzyć się tak, że obowiązek ten nie został dopełniony w związku z tym takiego wpisu w dowodzie nie będzie.

Potwierdzenie stanu prawnego można uzyskać w Centralnej Informacji o Zastawach Rejestrowych występując z wnioskiem o wydanie zaświadczenia, który należy złożyć w sądzie rejonowym. Opłata za wydanie zaświadczenia wynosi 20zł.

Zastaw skarbowy

Zastaw skarbowy jest nakładany z tytułu zaległości podatkowych. Samochód objęty zastawem skarbowym nie będzie posiadał żadnej informacji w dowodzie, ani w innych dokumentach pojazdu.

Sprawdzenie pod kątem zastawu skarbowego

W tej sytuacji należy wystąpić do Naczelnika Urzędu Skarbowego, któremu podlega właściciel pojazdu z wnioskiem o informację, czy samochód nie jest obciążony zastawem skarbowym. Koszt wydania zaświadczenia to 20zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *